Ochrona oczu przed słońcem: najważniejsze zagadnienia

Nie jest żadną tajemnicą, że integralny element profilaktyki chorób oczu (w tym również coraz częstszych chorób nowotworowych tego narządu) stanowi skuteczna ochrona oczu przed słońcem. Niestety, według dostępnych danych i statystyk społeczna wiedza na temat metod skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych nadal znajduje się na bardzo niskim poziomie, zwłaszcza jeżeli porównamy pod tym względem nasze społeczeństwo na przykład z krajami Europy Zachodniej. Jakie są podstawowe błędy i braki Polaków? Oto krótka lista.

Ochrona oczu przed słońcem: najważniejsze zagadnienia

Nie jest żadną tajemnicą, że integralny element profilaktyki chorób oczu (w tym również coraz częstszych chorób nowotworowych tego narządu) stanowi skuteczna ochrona oczu przed słońcem

Autor zdjęcia: jdrephotography

1. NIe wszystkie ciemne okulary są przeciwsłoneczne. To chyba najważniejsza kwestia, jaka znalazła się na niniejszej liście. Niestety, obiegowe przekonanie, według którego okulary przeciwsłoneczne to po prostu ciemne okulary nadal ma się dobrze i jest bardzo upowszechniony. Tymczasem, nie ma on nic wspólnego z prawdą: właściwości ochronne przed działaniem promieniowania UV i UVB nie zależą od ocieniania oczu, tylko od istnienia skutecznych filtrów. Jeżeli dane okulary nie zostały wyposażone przez producenta w takie właśnie filtry, to nie są one niczym więcej, niż tylko barwionymi szkiełkami.

2. Okulary słoneczne można kupować wszędzie. To kolejny niebezpieczny a zarazem bardzo upowszechniony mit. Tymczasem prawda jest taka, że kupując okulary przeciwsłoneczne w takich miejscach, jak bazary, przymorskie stragany czy stacje benzynowe, nie mamy i po prostu nie możemy mieć jakiejkolwiek gwarancji ich jakości. Nawet jeżeli producent takiego sprzętu zapewnia nas, że dany model okularów został wyposażony w spełniające standardy filtry UV i UVB-nie możemy mieć żadnej pewności, że jest to prawda. Dla tej przyczyny, okulary chroniące przed słońcem należy kupować tylko i wyłącznie w takich miejscach, jak wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne sklep.

3. Okulary przeciwsłoneczne nosi się tylko latem. To następny groźny mit, który, z pozoru, wydaje się jednak jak najbardziej zgodny z tym, co mówi nam zdrowy rozsądek. W końcu to latem słońce świeci najmocniej. Prawda jest jednak taka, że promienie słoneczne nie są najbardziej niebezpieczne latem, tylko zimą, kiedy obecność śniegu sprawia, że rażą one nasze oczy z wielu stron i pod wieloma kątami.