Okulary przeciwsłoneczne dla sportowca

Coraz więcej mówi się obecnie o konieczności ciągłej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVB. Co warte podkreślenia, należy to robić nie tylko latem, przy pięknej pogodzie, ale również w pochmurne dni, a nawet jesienią czy zimą. Dlaczego? Ponieważ z niebezpieczną dla zdrowia emisją promieni słonecznych mamy do czynienia przez okrągły rok, nawet kiedy tarcza słońca pozostaje ukryta za obłokami. Dlatego tak ważnym jest aby nosić odpowiednio dobrane, dobrej jakości okulary słoneczne (takie jak te: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html). Powinny być one dopasowane nie tylko do indywidualnego stylu czy panującej mody, ale przede wszystkim do jednostkowych potrzeb. Zwykle też jedna para nie wystarcza, ponieważ inne modele sprawdzają się na spacery po plaży, inne dla kierowców, a jeszcze inne dla sportowców.

Okulary przeciwsłoneczne dla sportowca

Autor zdjęcia: Yanki01

Jakie powinny być okulary słoneczne dla sportowca? O jednoznaczną odpowiedź trudno, gdyż wszystko będzie uzależnione od rodzaju uprawianej aktywności ruchowej. Jednak bez wątpienia można wskazać kilka cech wspólnych dla tej kategorii okularów:

  • kształt soczewek i oprawek – dobre okulary sportowe dostosowują się do kształtu twarzy,
  • kąt wygięcia – powinien być dość duży, dzięki czemu okulary będą chronić przed promieniowaniem słonecznym z każdej strony: z przodu, z boku i od góry,
  • okulary nie mogą zniekształcać obrazu,
  • dobrze sprawdzą się szkła polaryzacyjne – takie rozwiązanie uchroni nas przed oślepianiem przez światło odbijające się od powierzchni jezdni, wody, boiska itp.

Jak sport, takie soczewki

Na koniec podkreślmy jeszcze raz – nie ma uniwersalnych soczewek sportowych. Dla potwierdzenia tej tezy warto posłużyć się przykładem. Jak powszechnie wiadomo, przy wysokim nasłonecznieniu wybieramy ciemniejsze szkła, przy pochmurnej pogodzie natomiast lepiej sprawdzą się jasne, np. szare. Zatem innych okularów będziemy potrzebować do gry w siatkówkę plażową, a innych do wspinaczki wysokogórskiej lub gry w golfa przy jesiennej aurze.