Okulary przeciwsłoneczne: główne mity

Niestety, wszelkie dostępne dane i statystyki jednoznacznie dowodzą, że wiedza na temat profilaktyki chorób oczu w naszym społeczeństwie wciąż znajduje się na znacznie niższym poziomie, niż ma to miejsce w przypadku na przykład społeczeństw krajów Europy Zachodniej. W dziedzinie szeroko rozumianej profilaktyki chorób wzroku oraz ochrony oczu przed szkodliwymi czynnikami nadal funkcjonuje wiele mitów i obiegowych przekonań, które pozostają w raczej luźnym związku z rzeczywistością. Przyjrzyjmy się nieco bliżej najczęściej występującym i najbardziej powszechnym mitom oraz przekłamaniom.

Główne mity na temat ochrony wzroku

 

Aby okulary dawały naszym oczom ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, muszą być wyposażone w skuteczne filtry promieniowania UV i UVB

Autor zdjęcia: nan palmero

  1. Każde ciemne okulary są przeciwsłoneczne. To chyba najczęstszy a zarazem najbardziej niebezpieczny z mitów dotyczących ochrony wzroku. Dlaczego akurat ten mit jest tak groźny? Mówiąc krótko, dlatego, że jest on całkowicie fałszywy. Aby okulary dawały naszym oczom ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, muszą być wyposażone w skuteczne filtry promieniowania UV i UVB. Sam fakt, że szkiełka dają naszym oczom cień, nie świadczy o istnieniu żadnej ochrony, a wręcz przeciwnie: stosując ciemne okulary bez filtrów nie tylko nie chronimy naszych oczu, ale hamujemy działanie naturalnych mechanizmów obronnych ludzkiego wzroku, czyli w tym wypadku procesu zwężania się źrenic. W rezultacie więc, zamiast sobie pomagać, tylko dodatkowo szkodzimy naszym oczom!
  2. Miejsce, w którym kupujemy okulary, nie ma znaczenia. To drugi z najczęstszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych mitów. Niestety jednak prawda jest taka, że kupując okulary słoneczne na przykład na bazarze, straganie czy stacji benzynowej nie możemy mieć żadnej pewności, czy filtry UV, w jakie zostały one rzekomo wyposażone, faktycznie istnieją i czy są w ogóle skuteczne. Z tego powodu, okulary należy kupować tylko i wyłącznie w takich miejscach, jak renomowany okulary przeciwsłoneczne sklep.